Kodėl savivaldos rinkimuose galėtų balsuoti ir 16-mečiai?

Kviečiu provokuojančiai diskusijai apie tai, kodėl savivaldos rinkimuose galėtų balsuoti ir 16-mečiai :).

vote 16Nors populiariausias pasaulyje balsavimo amžiaus cenzas yra aštuoniolika metų, yra valstybių, kuriose vietos savivaldos ar regioniniuose rinkimuose leidžiama dalyvauti ir šešiolikmečiams. Šešiolikmečiai balsavimo teisę turi Austrijoje, kai kuriose Vokietijos žemėse, Argentinoje, Brazilijoje, Maltoje tai bus galima daryti nuo 2015 m.

Lietuvoje daugelis išgirdusių tokią idėją prieš ją iškart gula kryžiumi. Populiariausia kritika – jauni žmonės yra politiškai nesubrendę. Vis tik nors kalbame apie radikalią ir šiek tiek utopinę reformą, egzistuoja keletas pagrįstų argumentų, kodėl reikėtų mažinti aktyvios rinkimų teisės amžiaus cenzą bent savivaldos rinkimuose.

Pirma, plačiai žinoma, kad Lietuvoje jaunimas linkęs palikti gimtuosius miestus – dažniausiai vyksta studijuoti ir dirbti į Vilnių, Kauną, Klaipėdą. Nuo namų toli esantys jaunuoliai retai prisiruošia balsuoti vietos savivaldos rinkimuose arba neretai užsiregistruoja kitoje savivaldybėje ir balsuoja jau ten. Suteikus teisę balsuoti šešiolikmečiams, būtent gimtajame mieste dar gyvenantys jauni žmonės galėtų išsakyti savo valią. Tokiu būdu miesto savivaldoje būtų reprezentuojama joje realiai gyvenančių žmonių valia.

Antra, šešiolikmetis asmuo turi daugybę juridinių teisių ir atsakomybių: jam yra suteikiamas piliečio pasas, jis gali dirbti, mokėti mokesčius, vairuoti tam tikras transporto priemones, gali būti teisiamas, turi daugybę kitų pareigų. Tačiau jam nėra suteikiama galimybė spręsti dėl savo miesto gyvenimo.

Trečia, dažnai kalbama apie menką jaunimo dalyvavimą ir tai, kaip svarbu jaunuolius sudominti politika, juos įtraukti. Be to, yra įrodyta, kad pirmieji rinkimai yra labai svarbūs jauno žmogaus dalyvavimui demokratiniuose procesuose. Aktyvios rinkimų teisės suteikimas šešiolikmečiams atvertų daugiau galimybių įgyti politinio dalyvavimo praktikos – moksleiviai ne tik teoriškai pažintų pilietinį dalyvavimą pamokose, bet ir galėtų realiai jame dalyvauti. Taip būtų užtikrinta, kad tai, kas yra diegiama, pasitelkiant švietimo sistemą, yra iškart pritaikoma ir realioje praktikoje.

Ketvirta, pilietinį ir demokratinį brandumą pirmiausiai lemia ne amžius, o kiti veiksniai, pavyzdžiui, išsilavinimas, pomėgiai, šeima ir aplinka. Sakysite, egzistuoja didelė tikimybė, kad jaunuolio tėvai paveiks jo apsisprendimą rinkimuose? Nebūtinai, tačiau juk ir dabar gyvenime sprendimus priimame atsižvelgdami į daugybę nuomonių, patarimų ir aplinkinių įtaką.

Žinoma, tai plačios ir šiek tiek utopinės reformos idėja. Vis dėlto ji galėtų virsti realybe bent bandomuosiuose, pilotiniuose rinkimuose, kurie galėtų vykti įprastų Lietuvos Respublikos rinkimų metu tam tikrose apylinkėse ir apygardose, kuriose būtų leidžiama balsuoti ir šešiolikmečiams. Tai būtų simbolinis veiksmas, tam tikras pilietinis eksperimentas, atskleidžiantis naujas patirtis ir įspūdžius.

Vienas komentaras “Kodėl savivaldos rinkimuose galėtų balsuoti ir 16-mečiai?

  1. Jaunimas šiais laikais greičiau suauga ir 16 metų turi daugiau sąmoningumo, negu jų tėvai būdami 21 metų. Pagrindinė to priežastis greitas internetas :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s